Wednesday, May 1, 2013

smutty pictures

in a few days you can see the 'smutty pictures' exibition!
here is an invitation:


I was very glad when I've been invited to take a part in an exibiton which would present some erotic pictures. I coudn't stop thinking about the name of it - the show is called 'świńskie obrazki' what means as much as 'smutty pictures' (verbatim: 'pocine pictures'), and what it means to me. and this is what my pictures are about.
I don't find sex, ageing or old people's sex smutty. I find smutty to peep others furtive, so I've hidden my drawings, hoping it would make the audience peeping the erotic picture I've done.

bardzo się ucieszyłam z zaproszenia do wzięcia udziału w wystawie erotyków, ale za bardzo pociągało mnie zawarte w tytule zagadnienie świńskości, żebym mogła się skupić na delikatnych erotykach. ani seks, ani starość ani seks ludzi starych nie jest dla mnie "świński". "świńskie" jest dla mnie podglądanie, szczególnie to ukradkowe. mówiące o erotyce zwyczajnych ludzi rysunki ukryłam, mając nadzieję, że zmuszę widza do podglądania i tym samym pozwolę tytułowej świńskości na zaistnienie. 

and here is my first ready picture (the two others in posts below):


No comments:

Post a Comment